wtorek, 28 grudnia 2010
Szubrawcy przy Wigilijnym stole

Parę dni temu, zasiedli do Wigilijnego stołu, polscy politycy. Tego dnia byli wzorowymi obywatelami - uprzejmymi, miłymi, rodzinnymi, uczciwymi. Dzisiaj wrócili do właściwych sobie zadań: matactw, kombinacji, rozkradania.

Ci szubrawcy odstawiają swoją szopkę co roku - raz w roku. Smutne jest to, że my to tolerujemy.

niedziela, 19 grudnia 2010
UNIKATOWI POLACY - Janusz Zajdel

Janusz Andrzej Zajdel (ur. 15.08.1938 Warszawa, zm. 19.07.1985 Warszawa) – polski pisarz, jeden z najwybitniejszych autorów fantastyki naukowej, prekursor nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce.

Ukończył fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i przez wiele lat pracował w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Specjalista w zakresie fizyki jądra atomowego.

Autor artykułów, broszur, skryptów i książek popularnonaukowych. Najważniejsze publikacje w dorobku literackim Zajdla, które zapewniły mu stałe miejsce w polskiej literaturze fantastycznej, to powieści z ostatnich lat życia: Cylinder van Troffa (1980), Limes Inferior (1982), Wyjście z cienia (1983), Cała prawda o planecie Ksi (1983), Paradyzja (1984).

Janusz Zajdel zmarł w roku 1985 na raka płuc i pośmiertnie otrzymał Nagrodę Fandomu Polskiego za powieść Paradyzja. Nagroda ta od 1986 roku nazwana została jego imieniem. Powszechnie uważa się, iż jest to najważniejsze wyróżnienie, jakie może otrzymać polski pisarz fantastyki.

środa, 15 grudnia 2010
UNIKATOWI POLACY - Ludwik Zamenhof

Ludwik Łazarz Zamenhof, właśc. Eliezer Lewi Samenhof, esp. Ludoviko Lazaro Zamenhof (ur. 15.12.1859 Białystok, zm. 14.04.1917 Warszawa) – lekarz, twórca sztucznego, międzynarodowego języka ESPERANTO.

26 lipca 1887 roku, po dwóch latach szukania wydawcy, ukazała się rosyjskojęzyczna książka Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny, pod pseudonimem Doktoro Esperanto, oznaczającym "mającego nadzieję doktora". Słowo to przyjęło się z czasem jako nazwa samego języka. W tym samym roku podręcznik wydano po polsku, francusku, niemiecku i angielsku.

Zainicjowany przez Ludwika Zamenhofa ruch esperancki szybko rozprzestrzenił się na świecie, a jego twórca zrzekł się wszelkich należnych mu praw, oddając esperanto na użytek całej ludzkości.

Na całym świecie istnieją setki obiektów (ulice, place itp.) nazwanych imieniem Zamenhofa i esperanto – w tym dwie planetoidy pomiędzy Jowiszem a Marsem.

sobota, 11 grudnia 2010
UNIKATOWI POLACY - Mirosław Breguła

Mirosław Breguła (ur. 10.02.1964 Świętochłowice, zm. 2.11.2007 Chorzów) – polski wokalista, gitarzysta i kompozytor.

Współzałożyciel i lider zespołu muzycznego UNIVERSE utworzonego w 1981 razem z Henrykiem Czichem. Nazwa zespołu nawiązuje do fascynacji Breguły grupą The Beatles, a inspirowana była kompozycją Johna Lennona i Paula McCartneya pt. "Across the Universe".

Do największych przebojów grupy zalicza się takie utwory jak: "Mr Lennon", "Wołanie przez ciszę", "Ty masz to, czego nie mam ja", "Blues na wpół do piątej rano", "Gdzie jest mój Bóg". Z Beatą Kozidrak (Bajm) zaśpiewał w duecie piękną piosenkę "Tyle chciałem ci dać".

Był muzykiem, który ze strun swojej gitary wydobywał dźwięki marzeń, wzmocnione wyjątkową barwą głosu. Teksty piosenek wypływające z głębi wnętrza jego wrażliwej duszy, zakorzeniające się w umysłach słuchaczy, przenikające je i poruszające do dna świadomości, by pozostać w nich wiecznie żywe na zawsze, rozkwitające miłością do Boga, ludzi i świata.

Blues na wpół do piątej rano

czwartek, 09 grudnia 2010
UNIKATOWI POLACY - Maksymilian Maria Kolbe

Święty Maksymilian Maria Kolbe – właściwie Rajmund Kolbe (ur. 8.01.1894 Zduńska Wola, zm. 14.08.1941 Auschwitz-Birkenau) – polski franciszkanin, święty kościoła katolickiego.

W czasie okupacji hitlerowskiej, więziony w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia, Franciszka Gajowniczka, który trzy lata później, 25.10.1944 został zwolniony z obozu. Kolbe zmarł 14.08.1941 dobity zastrzykiem trucizny - fenolu.

17 października 1971 r. został ogłoszony błogosławionym przez papieża Pawła VI, a 10 października 1982 r. zaliczony przez papieża Jana Pawła II w poczet świętych, jako męczennik.

UNIKATOWI POLACY - Roman Wilhelmi

Roman Wilhelmi (ur. 6.06.1936 Poznań, zm. 3.11.1991 Warszawa) – wybitny polski aktor teatralny i filmowy. W filmach i spektaklach grał postacie śmieszne, tragiczne, przejmujące, bądź odpychające, ale zawsze wiarygodne i niejednoznaczne. Był aktorem obdarzonym charyzmą. Jego postacie przyciągały uwagę, zostawały w pamięci. Tworzył bohaterów niespokojnych, dynamicznych, często rozchwianych emocjonalnie, emanujących siłą.

Największą sławę zdobył jako tytułowy bohater serialu „Kariera Nikodema Dyzmy” oraz dozorca w komediowym serialu Stanisława Barei pt. „Alternatywy 4”. W 1981 roku zagrał ciekawą rolę Irona Idema w filmie science fiction Piotra Szulkina pt. "Wojna światów - Następne stulecie".

wtorek, 07 grudnia 2010
Awarie banków a bankructwo Polski

W ostatnich tygodniach miały miejsce w Polsce awarie systemów bankowych. Szukając przyczyny takiego stanu rzeczy pomyślałem sobie, czy przypadkiem banki nie testują nowych systemów na wypadek BANKRUCTWA POLSKI. Testują, czy blokady w dostępie do pieniędzy będą sprawne w momencie "godziny zero" tzn. w momencie bankructwa Polski.

Może warto zastanowić się nad swoimi oszczędnościami !

Polecam odsłuchanie audycji radiowej na ten temat:
Jak przygotować się do bankructwa Polski?

13:37, hrabia1964 , POLITYKA
Link Dodaj komentarz »
piątek, 03 grudnia 2010
PIERWSZE WOLNOŚCIOWE RADIO INTERNETOWE

Misją KONTESTACJI jest promowanie w społeczeństwie polskim wolnego rynku, wolności obywatelskiej i gospodarczej, wolności słowa, prywatnej inicjatywy oraz przedsiębiorczości. Chcemy społeczeństwa opartego na wolności zawierania umów między wolnymi ludźmi, a nie na odgórnych regulacjach państwa pełniącego rolę boga, państwo, które rości sobie prawa do ingerowania w każdy aspekt naszego życia.

Codzienne audycje są na żywo - można poprzez SKYPE zadzwonić i skomentować aktualnie prezentowany temat. Archiwalne audycje można odsłuchać poprzez "playera" (na stronie WWW) lub pobrać plik MP3.

21:52, hrabia1964 , POLITYKA
Link Dodaj komentarz »