niedziela, 23 stycznia 2011
W obronie znaczenia słowa SPOLEGLIWY

Przymiotnik SPOLEGLIWY oznacza człowieka godnego zaufania, na którym można polegać, który ma żelazne zasady, jest stanowczy, pewny jak opoka. SPOLEGLIWY jest określeniem w znaczeniu pozytywnym.

Tymczasem środowisko dziennikarskie i nie tylko zaczęło używać tego przymiotnika w znaczeniu pejoratywnym, tak więc mamy sytuację pewnej schizofrenii w kręgach pisarskich, gdzie to samo słowo jest w znaczeniu pozytywnym jak i negatywnym.

Często w mediach (szczególnie w kontekście politycznym) słowem spolegliwy określa się człowieka, który łatwo ustępuje i podporządkowuje się innym, jest uległy, skłonny do kompromisu, potulny - jest to określenie w znaczeniu negatywnym.

Nie widzę uzasadnienia, dlaczego słowem spolegliwy zastępujemy słowo uległy, które ma bardzo jednoznaczne znaczenie. Dziwne jest także to, że nowsze słowniki zaakceptowały tę dwuznaczność znaczeniową, która jest sama w sobie sprzeczna - "na jednym można polegać, można się na nim oprzeć, można na niego liczyć - na drugim już polegać nie warto, bo jest słaby, uległy, łatwo ulegający wpływom".

Wyobraźmy sobie sytuację, że ktoś nazwie nas spolegliwym - z powodu dwuznaczności nie wiemy czy się cieszyć czy być obrażonym.

Dlatego staję w obronie znaczenia słowa SPOLEGLIWY jako pozytywnej cechy charakteru człowieka.

wtorek, 04 stycznia 2011
UNIKATOWI POLACY - Jerzy Edigey

Jerzy Edigey - właściwie Jerzy Korycki (ur. 12.08.1912 Klukowo, zm. 24.08.1983 Warszawa) - polski pisarz, adwokat i działacz społeczny o pochodzeniu tatarskim.

Jako Jerzy Edigey – bo taki pseudonim przyjmuje, zostaje jednym z najbardziej poczytnych autorów powieści kryminalnych. W sumie napisał blisko pięćdziesiąt kryminałów, z czego na kanwie trzech nakręcono odcinki popularnego serialu „07 zgłoś się” (1981 - Wagon pocztowy (11) ; 1981 - Strzał na dancingu (13) ; 1976 - 300 tysięcy w nowych banknotach (4)).

Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków w tym na japoński. Pisywał bardzo regularnie - dwie powieści rocznie. Zginął tragicznie razem z bratem w wypadku samochodowym - został pochowany zgodnie ze swym życzeniem na warszawskim cmentarzu muzułmańskim.

Jako ciekawostkę należy dodać, iż Edigey to tatarskie imię jakim posługiwali się dalecy przodkowie Koryckiego ze strony matki, którzy w 1399 roku zostali osiedleni przez Księcia Witolda na terenie Księstwa Litewskiego. Po osiedleniu rody te otrzymały herby i polskie nazwiska.

Diabelska twarz Unii Europejskiej

W oficjalnym kalendarzu wydanym dla gimnazjalistów przez Komisję Europejską nie ma Bożego Narodzenia. W kalendarzu nie zaznaczono także Wszystkich Świętych oraz Wielkanocy. Tak oto Komisja Europejska walczy z religią.

Natomiast możemy dowiedzieć się kiedy obchodzi się Halloween i kiedy należy obchodzić walentynki. W kalendarzu zaznaczono m.in. żydowski Nowy Rok, muzułmański Nowy rok, a nawet Święto Światła sikhów i hindusów. Zabrakło jedynie... Bożego Narodzenia i innych obchodzonych w Polsce świąt religijnych.

Kalendarz wydawany jest co roku we wszystkich oficjalnych językach Unii Europejskiej w nakładzie 3 mln egzemplarzy - oczywiście z naszych podatków.

AKCJA NA RZECZ PŁACY TYGODNIOWEJ

Polska jest w kryzysie - dług publiczny rośnie, a obywatelom polskim żyje się coraz ciężej. Wszyscy odczuwamy skutki kryzysu, który zafundowała nam klasa rządząca PO, PSL, PIS i SLD.

Grupą, która najbardziej odczuwa skutki kryzysu są pracownicy. Problemem, z którym wielu z nich boryka się od wielu lat, to wypłacanie należnej im pensji przez pracodawcę.

Podsumujmy fakty: należne pensje nagminnie wypłacane są nieterminowo, w "kawałkach" lub w ogóle. Jak temu zaradzić?

ROZPOCZYNAM AKCJĘ NA RZECZ PŁACY TYGODNIOWEJ !

Jakie zalety posiada płaca tygodniowa tzw. "tygodniówka":

1. Po pierwszym tygodniu pracy stwierdzamy, czy pracodawca jest wypłacalny i sumienny. Łatwiej nam przeboleć "niezapłaconą tygodniówkę" niż całą miesięczną pensję. Poza tym zła opinia o takim pracodawcy, jest ostrzeżeniem dla kolejnych pracowników.

2. Łatwiej nam gospodarować pieniędzmi, ponieważ co tydzień jest wypłata.

3. Pieniądze z wypłaty tygodniowej prędzej wracają do obrotu, przez co ożywia się rynek.

4. Pracodawca czuje, że musi postępować ETYCZNIE i odpowiednio wcześnie troszczy się o przygotowanie pensji (a nie na ostatnią chwilę na koniec miesiąca).

5. Płaca tygodniowa świetnie sprawdza się od wielu lat w Wielkiej Brytanii - jest to wzór do naśladowania.

Wszystkich, którzy uważają, że warto tę AKCJĘ nagłośnić proszę o pomoc w rozpropagowaniu. Powyższy tekst można kopiować i rozpowszechniać na wszystkich możliwych forach. Jedyna prośba, to podawanie linku do mojego bloga:  hrabia.blox.pl

12:55, hrabia1964 , POLITYKA
Link Dodaj komentarz »