środa, 06 sierpnia 2014
Definicja pracownika

22:05, hrabia1964 , PODATKI
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 12 stycznia 2014
TO SIĘ NADAJE DO PSYCHIATRYKA - odcinek 1

Koniec wędzonych wędlin - sabotaż czy głupota

Niepowtarzalna Unia Europejska zamierza wprowadzić restrykcyjne przepisy dotyczące wędzenia wędlin. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie (wrzesień 2014) skutkiem będzie zniszczenie wielu firm zajmujących się produkcją wędlin.

Zadajmy sobie pytanie:   to sabotaż czy głupota.

Ja nie mam wątpliwości - to SABOTAŻ

sobota, 26 marca 2011
2011 - Politykom mówimy NIE !

http://www.youtube.com/watch?v=Dmkk-0ncOdk

13:09, hrabia1964 , POLITYKA
Link Komentarze (2) »
niedziela, 23 stycznia 2011
W obronie znaczenia słowa SPOLEGLIWY

Przymiotnik SPOLEGLIWY oznacza człowieka godnego zaufania, na którym można polegać, który ma żelazne zasady, jest stanowczy, pewny jak opoka. SPOLEGLIWY jest określeniem w znaczeniu pozytywnym.

Tymczasem środowisko dziennikarskie i nie tylko zaczęło używać tego przymiotnika w znaczeniu pejoratywnym, tak więc mamy sytuację pewnej schizofrenii w kręgach pisarskich, gdzie to samo słowo jest w znaczeniu pozytywnym jak i negatywnym.

Często w mediach (szczególnie w kontekście politycznym) słowem spolegliwy określa się człowieka, który łatwo ustępuje i podporządkowuje się innym, jest uległy, skłonny do kompromisu, potulny - jest to określenie w znaczeniu negatywnym.

Nie widzę uzasadnienia, dlaczego słowem spolegliwy zastępujemy słowo uległy, które ma bardzo jednoznaczne znaczenie. Dziwne jest także to, że nowsze słowniki zaakceptowały tę dwuznaczność znaczeniową, która jest sama w sobie sprzeczna - "na jednym można polegać, można się na nim oprzeć, można na niego liczyć - na drugim już polegać nie warto, bo jest słaby, uległy, łatwo ulegający wpływom".

Wyobraźmy sobie sytuację, że ktoś nazwie nas spolegliwym - z powodu dwuznaczności nie wiemy czy się cieszyć czy być obrażonym.

Dlatego staję w obronie znaczenia słowa SPOLEGLIWY jako pozytywnej cechy charakteru człowieka.

wtorek, 04 stycznia 2011
UNIKATOWI POLACY - Jerzy Edigey

Jerzy Edigey - właściwie Jerzy Korycki (ur. 12.08.1912 Klukowo, zm. 24.08.1983 Warszawa) - polski pisarz, adwokat i działacz społeczny o pochodzeniu tatarskim.

Jako Jerzy Edigey – bo taki pseudonim przyjmuje, zostaje jednym z najbardziej poczytnych autorów powieści kryminalnych. W sumie napisał blisko pięćdziesiąt kryminałów, z czego na kanwie trzech nakręcono odcinki popularnego serialu „07 zgłoś się” (1981 - Wagon pocztowy (11) ; 1981 - Strzał na dancingu (13) ; 1976 - 300 tysięcy w nowych banknotach (4)).

Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków w tym na japoński. Pisywał bardzo regularnie - dwie powieści rocznie. Zginął tragicznie razem z bratem w wypadku samochodowym - został pochowany zgodnie ze swym życzeniem na warszawskim cmentarzu muzułmańskim.

Jako ciekawostkę należy dodać, iż Edigey to tatarskie imię jakim posługiwali się dalecy przodkowie Koryckiego ze strony matki, którzy w 1399 roku zostali osiedleni przez Księcia Witolda na terenie Księstwa Litewskiego. Po osiedleniu rody te otrzymały herby i polskie nazwiska.

Diabelska twarz Unii Europejskiej

W oficjalnym kalendarzu wydanym dla gimnazjalistów przez Komisję Europejską nie ma Bożego Narodzenia. W kalendarzu nie zaznaczono także Wszystkich Świętych oraz Wielkanocy. Tak oto Komisja Europejska walczy z religią.

Natomiast możemy dowiedzieć się kiedy obchodzi się Halloween i kiedy należy obchodzić walentynki. W kalendarzu zaznaczono m.in. żydowski Nowy Rok, muzułmański Nowy rok, a nawet Święto Światła sikhów i hindusów. Zabrakło jedynie... Bożego Narodzenia i innych obchodzonych w Polsce świąt religijnych.

Kalendarz wydawany jest co roku we wszystkich oficjalnych językach Unii Europejskiej w nakładzie 3 mln egzemplarzy - oczywiście z naszych podatków.

AKCJA NA RZECZ PŁACY TYGODNIOWEJ

Polska jest w kryzysie - dług publiczny rośnie, a obywatelom polskim żyje się coraz ciężej. Wszyscy odczuwamy skutki kryzysu, który zafundowała nam klasa rządząca PO, PSL, PIS i SLD.

Grupą, która najbardziej odczuwa skutki kryzysu są pracownicy. Problemem, z którym wielu z nich boryka się od wielu lat, to wypłacanie należnej im pensji przez pracodawcę.

Podsumujmy fakty: należne pensje nagminnie wypłacane są nieterminowo, w "kawałkach" lub w ogóle. Jak temu zaradzić?

ROZPOCZYNAM AKCJĘ NA RZECZ PŁACY TYGODNIOWEJ !

Jakie zalety posiada płaca tygodniowa tzw. "tygodniówka":

1. Po pierwszym tygodniu pracy stwierdzamy, czy pracodawca jest wypłacalny i sumienny. Łatwiej nam przeboleć "niezapłaconą tygodniówkę" niż całą miesięczną pensję. Poza tym zła opinia o takim pracodawcy, jest ostrzeżeniem dla kolejnych pracowników.

2. Łatwiej nam gospodarować pieniędzmi, ponieważ co tydzień jest wypłata.

3. Pieniądze z wypłaty tygodniowej prędzej wracają do obrotu, przez co ożywia się rynek.

4. Pracodawca czuje, że musi postępować ETYCZNIE i odpowiednio wcześnie troszczy się o przygotowanie pensji (a nie na ostatnią chwilę na koniec miesiąca).

5. Płaca tygodniowa świetnie sprawdza się od wielu lat w Wielkiej Brytanii - jest to wzór do naśladowania.

Wszystkich, którzy uważają, że warto tę AKCJĘ nagłośnić proszę o pomoc w rozpropagowaniu. Powyższy tekst można kopiować i rozpowszechniać na wszystkich możliwych forach. Jedyna prośba, to podawanie linku do mojego bloga:  hrabia.blox.pl

12:55, hrabia1964 , POLITYKA
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 grudnia 2010
Szubrawcy przy Wigilijnym stole

Parę dni temu, zasiedli do Wigilijnego stołu, polscy politycy. Tego dnia byli wzorowymi obywatelami - uprzejmymi, miłymi, rodzinnymi, uczciwymi. Dzisiaj wrócili do właściwych sobie zadań: matactw, kombinacji, rozkradania.

Ci szubrawcy odstawiają swoją szopkę co roku - raz w roku. Smutne jest to, że my to tolerujemy.

niedziela, 19 grudnia 2010
UNIKATOWI POLACY - Janusz Zajdel

Janusz Andrzej Zajdel (ur. 15.08.1938 Warszawa, zm. 19.07.1985 Warszawa) – polski pisarz, jeden z najwybitniejszych autorów fantastyki naukowej, prekursor nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce.

Ukończył fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i przez wiele lat pracował w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Specjalista w zakresie fizyki jądra atomowego.

Autor artykułów, broszur, skryptów i książek popularnonaukowych. Najważniejsze publikacje w dorobku literackim Zajdla, które zapewniły mu stałe miejsce w polskiej literaturze fantastycznej, to powieści z ostatnich lat życia: Cylinder van Troffa (1980), Limes Inferior (1982), Wyjście z cienia (1983), Cała prawda o planecie Ksi (1983), Paradyzja (1984).

Janusz Zajdel zmarł w roku 1985 na raka płuc i pośmiertnie otrzymał Nagrodę Fandomu Polskiego za powieść Paradyzja. Nagroda ta od 1986 roku nazwana została jego imieniem. Powszechnie uważa się, iż jest to najważniejsze wyróżnienie, jakie może otrzymać polski pisarz fantastyki.

środa, 15 grudnia 2010
UNIKATOWI POLACY - Ludwik Zamenhof

Ludwik Łazarz Zamenhof, właśc. Eliezer Lewi Samenhof, esp. Ludoviko Lazaro Zamenhof (ur. 15.12.1859 Białystok, zm. 14.04.1917 Warszawa) – lekarz, twórca sztucznego, międzynarodowego języka ESPERANTO.

26 lipca 1887 roku, po dwóch latach szukania wydawcy, ukazała się rosyjskojęzyczna książka Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny, pod pseudonimem Doktoro Esperanto, oznaczającym "mającego nadzieję doktora". Słowo to przyjęło się z czasem jako nazwa samego języka. W tym samym roku podręcznik wydano po polsku, francusku, niemiecku i angielsku.

Zainicjowany przez Ludwika Zamenhofa ruch esperancki szybko rozprzestrzenił się na świecie, a jego twórca zrzekł się wszelkich należnych mu praw, oddając esperanto na użytek całej ludzkości.

Na całym świecie istnieją setki obiektów (ulice, place itp.) nazwanych imieniem Zamenhofa i esperanto – w tym dwie planetoidy pomiędzy Jowiszem a Marsem.

 
1 , 2 , 3