Blog > Komentarze do wpisu
W obronie znaczenia słowa SPOLEGLIWY

Przymiotnik SPOLEGLIWY oznacza człowieka godnego zaufania, na którym można polegać, który ma żelazne zasady, jest stanowczy, pewny jak opoka. SPOLEGLIWY jest określeniem w znaczeniu pozytywnym.

Tymczasem środowisko dziennikarskie i nie tylko zaczęło używać tego przymiotnika w znaczeniu pejoratywnym, tak więc mamy sytuację pewnej schizofrenii w kręgach pisarskich, gdzie to samo słowo jest w znaczeniu pozytywnym jak i negatywnym.

Często w mediach (szczególnie w kontekście politycznym) słowem spolegliwy określa się człowieka, który łatwo ustępuje i podporządkowuje się innym, jest uległy, skłonny do kompromisu, potulny - jest to określenie w znaczeniu negatywnym.

Nie widzę uzasadnienia, dlaczego słowem spolegliwy zastępujemy słowo uległy, które ma bardzo jednoznaczne znaczenie. Dziwne jest także to, że nowsze słowniki zaakceptowały tę dwuznaczność znaczeniową, która jest sama w sobie sprzeczna - "na jednym można polegać, można się na nim oprzeć, można na niego liczyć - na drugim już polegać nie warto, bo jest słaby, uległy, łatwo ulegający wpływom".

Wyobraźmy sobie sytuację, że ktoś nazwie nas spolegliwym - z powodu dwuznaczności nie wiemy czy się cieszyć czy być obrażonym.

Dlatego staję w obronie znaczenia słowa SPOLEGLIWY jako pozytywnej cechy charakteru człowieka.

niedziela, 23 stycznia 2011, hrabia1964

Polecane wpisy